Facelia i słonecznik z dopłatami do ubezpieczeń?

W przeciwnym razie rolnicy muszą wnieść opłatę za niespełnienie tego obowiązku w wysokości 2 euro od 1 ha. Jak zaznacza resort rolnictwa, w ramach przysługującego Polsce limitu wypłacane są różne formy pomocy m. Dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, dopłaty do wapnowania gruntów czy wsparcie dla rolników poszkodowanych z powodu suszy lub innych klęsk żywiołowych. Różnorodność pomocy oraz ich ilość powoduje, że należy gospodarować krajowym limitem w taki sposób, aby jeden kierunek działania nie uniemożliwił udzielenia pomocy w innych ważnych obszarach. Dochody budżetowe pobierane przez urzędy skarbowe na rzecz jednostek samorządu terytorialnego i udziały jednostek samorządu terytorialnego w podatku dochodowym od osób prawnych w okresie od 01 stycznia do 31 grudnia 2022 r.

Kiedy nabór wniosków o dopłaty do sprzedanych zbóż?

MRiRW zaproponowało rozszerzenie katalogu upraw do których przysługują dopłaty na ubezpieczenie o słonecznik, facelię, len, i konopie. Ponadto, w nowych przepisach doprecyzowano uprawę gryki, jako zboża mieszczącego się w katalogu upraw. Na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

Siew roślin miododajnych będzie podlegał dopłatom. Sprawdź, które rośliny kwalifikują się do wsparcia!

Po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy, do KE zostaną przesłane informacje w celu notyfikacji proponowanych zmian do końca 2027 r. – Rozszerzenie listy gatunków roślin objętych dopłatą o grykę, facelię oraz rzodkiew oleistą obecnie nie wydaje się uzasadnione. Zaproponowane gatunki roślin, niezależnie od ich zalet, nie posiadają tak dużego potencjału gospodarczego jak gatunki objęte wsparciem, tym samym nie wpisują się w założenia przedmiotowego programu. Facelia błękitna powszechnie stosowana jest jako roślina miododajna lub międzyplon.

Eksperci ostrzegają: Czeka nas upalne lato. Rolnicy stracą na plonach

Zaproponowane przez resort rolnictwa stawki płatności zostały ustalone oddzielnie dla różnych typów i stref obszarów ONW oraz w zależności od systemu rolniczego. W tym obszarze niewiele się zmienia w porównaniu z obecnym okresem finansowania. Uzależnienie dopłat od wielkości produkcji ma obowiązywać również w przypadku płatności do dobrostanu krów mlecznych oraz opasów. Planuje się również wdrożenie mechanizmu redukcji płatności podstawowej, czyli tzw.

Stało się! Słonecznik, facelia i len objęte dopłatami do ubezpieczenia!

Prawdę powiedziawszy zachętą do uprawy roślin miododajnych jest kwota przeznaczona na te uprawy. W ramach ekoschematów na rośliny miododajne proponuje się dopłaty w wysokości 1198 zł/ha. Niestety wydaje się, że jest to zbyt mała powierzchnia, aby z tego programu mogła skorzystać większa liczba rolników. Odpowiedź na pytanie, czy są dopłaty do facelii i słonecznika jest bardzo krótka – nie. Mimo dużego zainteresowania rolników uprawą facelii i słonecznika nie można, jak do tej pory, uzyskać zgody resortu rolnictwa na dopłaty do składek ubezpieczenia tych roślin. W środę odbyło się drugie czytanie projektu noweli ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz ustawy o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Do gospodarstw do 50 ha trafią płatności bezpośrednie wyższe, niż średnia unijna. Dopłaty z budżetu państwa pozwalające na ubezpieczenie upraw dotychczas obejmowały m.in. To dlatego, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało projekt nowelizacji ustawy zakładający zmiany w katalogu Opcje binarne. Cechy zalety i wady. upraw objętych dopłatami. Sprawdźmy zatem, do jakich nowych upraw będą przysługiwać dopłaty. Do projektu wprowadzono grykę jako oddzielną uprawę w celu doprecyzowania. W ramach dopłat bezpośrednich będą też realizowane dopłaty do dobrostanu oraz do rolnictwa ekologicznego.

Warto także wspomnieć, że zakazuje się stosowania środków ochrony roślin na gruntach ugorowanych, na których uprawiane są rośliny miododajne. Poprzez niniejszy Program zrealizowany zostanie przewidziany w KPO, w ramach inwestycji A4.2.1. Wsparcie programów dofinansowania miejsc opieki nad dziećmi 0-3 lat (żłobki, kluby dziecięce) w ramach MALUCH+  wskaźnik – (A61G) Tworzenie nowych miejsc w placówkach opiekuńczych (żłobki, kluby dziecięce) dla dzieci do 3 roku życia. Niniejszy Program stanowi również realizację działania dotyczącego wsparcia tworzenia i funkcjonowania miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 określonego w Priorytecie II pn. Opieka nad dziećmi i równowaga między życiem prywatnym i zawodowym w ramach FERS.

Wg Ministerstwa ich wprowadzenie obecnie nie wydaje się uzasadnione. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2022 r. W sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (plik PDF; 232 KB). Płatności ONW mają podlegać degresywności, w zależności od łącznej powierzchni działek rolnych lub ich części objętych pomocą.

Dodał, że Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych od lat uczestniczy w procesie wspierania ubezpieczeń rolniczych w naszym kraju. W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.

  1. Natomiast w uprawie na poplon można wysiewać ją do połowy sierpnia, by zakwitła w pożądanym czasie.
  2. Zaproponowane przez resort rolnictwa stawki płatności zostały ustalone oddzielnie dla różnych typów i stref obszarów ONW oraz w zależności od systemu rolniczego.
  3. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.
  4. Planując stawki wsparcia oraz ich limitowanie, wzięto pod uwagę, iż gospodarstwa o powierzchni między 2,5 a 25 ha osiągają dochody na poziomie znacznie niższym niż dochód parytetowy, nawet po uwzględnieniu płatności bezpośrednich i płatności ONW.
  5. Obie rośliny – zarówno słonecznik, jak i facelia – są bardzo wrażliwe na takie niekorzystne zjawiska pogodowe jak burza, deszcz nawalny, huragan czy grad, które powodują osypywanie się cennych nasion.
  6. Porównując wysokość płatności podstawowej, jaką obecnie otrzymują rolnicy, ta nowa ma być nieco wyższa.

Postulat wysunięty został w ramach konsultowanego obecnie społecznie projektu rozporządzenia określającego wysokość dopłat do składek ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich. Wprowadzone w projekcie zmiany to odpowiedź Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zgłaszane do niego liczne wnioski. Nie da się ukryć, że z roku na rok rośnie popularność upraw słonecznika, facelii, lnu, konopi, a także gryki, które stanowią bardzo ważny element w działalności rolniczej. Zmiany te pozwolą ubezpieczenie szerszego katalogu upraw przez rolników. Krótko mówiąc na początku marca, Związek zwrócił się do ministra Kowalczyka z wnioskiem o objęcie facelii i słonecznika dopłatami.

Celem projektowanej nowelizacji jest rozszerzenie katalogu upraw, do której będzie przysługiwała dopłata do składki ubezpieczeniowej z budżetu państwa. To dobra informacja, że za rośliny miododajne są niemałe dopłaty. Na obszarach gruntów ugorowanych z roślinami miododajnymi można stawiać ule, co stwarza dodatkowe możliwości dla rolników decydujących się na ten rodzaj ekoschematu. Podsumowując, można zauważyć, że kierunek proekologiczny lansowany już od jakiegoś czasu staje się od przyszłego rozdania PROW obowiązującą normą. Jeśli nie zajdą istotne zmiany w WPR rolnicy muszą po prostu wziąć to pod uwagę przy planowaniu produkcji.

Odpowiedź z resortu rolnictwa przyszła niespodziewanie, wręcz ekspresowo szybko. Projektowana nowelizacja ma wejść w życie po upływie siedmiu dni od dnia ogłoszenia. Do czasu otrzymania decyzji KE w tej sprawie, rolnicy będą mogli zawierać do końca czerwca 2023 r. Kwota dofinansowania funkcjonowania nowoutworzonego miejsca opieki w żłobku, klubie dziecięcym i u dziennego opiekuna wynosi miesięcznie do ok. 837 zł. W temperaturze 12-18°C nasiona kiełkują w ciągu dwóch tygodni.

W dużym skrócie za obszary proekologiczne uznaje się grunty ugorowane z roślinami miododajnymi, na których w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 30 września danego roku nie jest prowadzona produkcja rolna. Grunty te mogą zostać utworzone przez wysianie mieszanki składającej się z co najmniej dwóch gatunków roślin miododajnych objętych wykazem. Dochody budżetowe pobierane przez urzędy skarbowe na rzecz jednostek samorządu terytorialnego i udziały jednostek samorządu terytorialnego w podatku dochodowym od osób prawnych w okresie od 01 stycznia do 31 marca 2022 r.

Wiceminister Anna Gembicka podkreśliła również, że projekt ustawy dotyczący wdrożenia uzupełniającej płatności podstawowej oczekuje na wpis do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Związek od czterech lat zabiega o możliwość uzyskania dopłat dla ubezpieczeń dla upraw facelii i słonecznika. W tym roku sytuacja paszowa może być trudniejsza niż w latach poprzednich, choćby z powodu wojny na Ukrainie. Dopłata za TUZ będący w ekstensywnym użytkowaniu kośnym, kośno-pastwiskowym, pastwiskowym albo naprzemiennym wyniesie 838 zł/ha.

Pełna płatność będzie przysługiwała do 25 ha, od 25,01 do 50 ha połowa płatności, a od 50,01 do 75 ha – 25% płatności. Płatności w strefie podgórskiej dotyczą gospodarstw z obsadą zwierząt trawożernych na poziomie co najmniej 0,5 DJP/ha użytków rolnych. Obsada liczona jest na użytki rolne w całym gospodarstwie, które spełniają warunek „co najmniej 50% powierzchni użytków rolnych znajduje się̨ powyżej 350 m n.p.m.”. Do dopłat, które w dużym stopniu podwyższają stawki do hektara, należą bez wątpienia płatności ONW.

Uprawa facelii jest szczególnie przydatna w płodozmianach z dużym udziałem rzepaku. Faktem jest że Związek po raz kolejny zwrócił się do ministerstwa rolnictwa o interwencję Większość Brytyjów sprzeciwia Brexit-Forex w prostej sprawie. Chodzi o dopłatę do składek z tytułu ubezpieczenia upraw facelii i słonecznika. Jednego z instrumentów przejściowego wsparcia krajowego, tj.

Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Portal i magazyn rolniczy Agro Profil tworzony jest przez zespół profesjonalistów, którzy posiadają fachową wiedzę rolniczą, a także doświadczenie dziennikarskie. Wielu członków prowadzi gospodarstwa rolne zlokalizowane w różnych częściach Polski, dzięki czemu codziennie posiadamy najświeższe informacje i znamy sytuację na polach w całym kraju. Zespół międzynarodowej organizacji studenckiej Enactus przy Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu. Jego głównym obszarem działalności jest planowanie i realizacja projektów o charakterze edukacyjno-biznesowym w ramach społecznie odpowiedzialnego biznesu (CSR).

Kwota dopłat z budżetu państwa do składek producentów rolnych z tytułu zawarcia umów ubezpieczenia do upraw słonecznika, facelii, lnu i konopi wyniesie ok. 14,6 mln zł przy ubezpieczeniu powierzchni ok. 53,6 tys. Dlatego ponownie zwróciliśmy się do resortu rolnictwa o przygotowanie takich przepisów, które pozwolą na objęcie dopłatami do składek z tytułu ubezpieczenia upraw również takich roślin, jak słonecznik pastewny oraz facelia. Obie rośliny – zarówno słonecznik, jak i facelia – są bardzo wrażliwe na takie niekorzystne zjawiska pogodowe jak burza, deszcz nawalny, huragan czy grad, które powodują osypywanie się cennych nasion.

Wprowadzając dopłatę do składek z tytułu ubezpieczenia facelii zachęcamy polskich rolników do większej dbałości o pszczoły. Zarówno słonecznik pastewny, jak i facelia, są roślinami, których uprawą rolnicy w naszym kraju są bardzo zainteresowani. Warto podkreślić fakt, że słonecznik można wykorzystać nie tylko jako roślinę oleistą, ale jest też jedną z tych kultur rolnych, która jest w stanie zastąpić importowane obecnie do naszego kraju białko roślinne. Uprawa tej rośliny może więc zasilić bilans krajowego białka, a tym samym doskonale wpisuje się w rządowy program zwiększania wykorzystania polskiego białka roślinnego w paszach. Poza facelią do listy ministerialnej ma zostać także dołączony len, konopie włókniste, gryka i słonecznik. Resort rolnictwa pracuje aktualnie nad nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w tym zakresie.

W przypadku owiec wymagana minimalna liczebność owiec matek dla tych ras wynosi co najmniej 15 sztuk, a kóz 3 sztuki. Zapisz moje dane, adres e-mail i witrynę w przeglądarce aby wypełnić dane podczas pisania kolejnych komentarzy. Po wcześniejszym zalogowaniu się do Platformy Usług Elektronicznych (PUE) znajdującej się na stronie ARiMR. Następnie ma miejsce przejście do aplikacji eWniosekPlus. Przed przystąpieniem do składania wniosków rolnicy zobowiązani są do zapoznania się z informacjami dotyczącymi norm Dobrej Kultury Rolnej zgodnych z ochroną środowiska (GAEC). Informacje dotyczące kontroli na miejscu w zakresie wzajemnej zgodności wraz z informacjami o możliwych sankcjach.

Będzie to możliwe dzięki przywróceniu uzupełniającej płatności podstawowej (UPP) finansowanej ze środków krajowych. Facelia jest rośliną miododajną, a uprawa tego typu roślin jest bardzo potrzebna w naszym kraju, biorąc pod uwagę stan zdrowotności polskich rodów pszczelich. Jak już informowaliśmy, do konsultacji społecznych przekazano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2023 r. Ważne jest, aby wypracowane systemy poszczególnych dopłat umożliwiały osiągnięcie najwyższego poziomu synergii udzielanego wsparcia z innymi działaniami resortu rolnictwa. Na dopłaty do materiału siewnego budżet państwa przeznacza środki finansowe w wysokości 75 mln zł.

Wyasygnowana kwota jest wyrazem pożądanego kompromisu między różnymi formami wsparcia o charakter pomocy de minimis w rolnictwie, umożliwia bowiem udzielanie dopłat do materiału siewnego nie blokując jednocześnie innych pomocy – podsumowuje wiceminister Gembicka. Mimo dużego zainteresowania rolników uprawą facelii i słonecznika nie można, jak do tej pory, uzyskać zgody resortu rolnictwa na dopłaty do składek ubezpieczenia tych roślin. Chociaż obie rośliny są cenne dla rolników i pszczelarzy nie traktuje się ich równorzędnie z innymi uprawami. Obecnie stosowane są z budżetu państwa dopłaty do składek producentów rolnych obejmują ryzyka wystąpienia zdarzeń losowych, w wyniku których ponoszą oni straty. Dopłata do składek z tytułu ubezpieczenia facelii ma zachęcić polskich rolników do większej dbałości o pszczoły. Jest ona tym bardziej uzasadniona z racji tego, że facelia jest bardzo wrażliwa na gwałtowne zjawiska pogodowe jak burza, ulewne deszcze, huragan czy grad.

Leave a Reply